Agnieszka Gilarska finalistką Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej

Bardzo ważnym wydarzeniem w życiu szkoły był udział Agnieszki Gilarskiej, uczennicy klasy trzeciej gimnazjum w Szkole Podstawowej w Łowcach w finale Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej Gimnazjalistów. Agnieszka została finalistką tejże Olimpiady!

Konkurs organizowany był przez Polskie Towarzystwo Historyczne przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej. Olimpiada obejmowała trzy etapy: szkolny, okręgowy i centralny. Głównym celem olimpiady było rozwijanie zainteresowań historycznych uczniów oraz tworzenie dla nich warunków do pogłębiania wiedzy i umiejętności z zakresu historii. Agnieszka jako jedna z trzech osób, reprezentowała województwo podkarpackie. 3 marca wraz z uczestnikami z całej Polski w auli Uniwersytetu Warszawskiego przystąpiła do części pisemnej-  rozwiązywanie testów dotyczących tematu przewodniego „Jan III Sobieski i jego czasy”. Następnie uczniowie odpowiadali przed komisją na pytania związane z podstawą programową historii w gimnazjum oraz wybranymi lekturami historycznymi. W skład komisji wchodzili pracownicy naukowi oraz doświadczeni doradcy metodyczni i nauczyciele.


Uroczystość zakończenia i podsumowania olimpiady odbyła się 4 marca br. w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Uświetnili ją swoją obecnością m.in. wiceminister edukacji narodowej p. Maciej Kopeć, wybitny historyk i autor podręczników prof. Stanisław Roszak oraz wiceprezes PTH p. mgr Zofia T. Kozłowska. Oprócz nagród wręczonych przez znakomitych przedstawicieli nauki Agnieszka uzyskała tytuł finalisty, co upoważnia ją do zwolnienia z egzaminu gimnazjalnego z historii i wiedzy o społeczeństwie. Jest to duży sukces uczennicy, która przejdzie do historii szkoły jako pierwsza osoba zwolniona z egzaminu. Warto podkreślić, że to nie jedyne osiągnięcia uczennicy. W najbliższych miesiącach Agnieszka weźmie udział w finałach wojewódzkich konkursów historycznych i religijnych.
Jesteśmy bardzo dumni z Agnieszki, życzymy jej powodzenia i dalszych sukcesów także w szkole średniej.

  GALERIA