W artykule zostały umieszczone procedury, które będą obowiązywały po powrocie do szkoły. Prosimy o zapoznanie się.

Każdy Rodzic, który zdecydował o powrocie swojego dziecka do szkoły zobowiązany jest pobrać, wydrukować, uzupełnić i złożyć poniższe oświadczenie w Sekretariacie szkoły.

Oświadczenie do pobrania: OŚWIADCZENIE RODZICA

 

PROCEDURA  PRZYJĘCIA  I  ODBIORU  DZIECKA  DO / ZE  
SZKOŁY  PODSTAWOWEJ
IM.  WINCENTEGO  WITOSA  W  ŁOWCACH

 

  1. Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci do/ze szkoły mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników szkoły jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący minimum 2 m.
  2. Rodzice mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do przestrzeni wspólnej szkoły, z zachowaniem zasady - 1 rodzic z dzieckiem lub w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem 2 m, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk) w drodze do szkoły.
  3. Z przestrzeni wspólnej dziecko odbiera opiekun wyposażony w środki ochrony indywidualnej z zachowaniem dystansu do rodzica/opiekuna.
  4. Do szkoły może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
  5. Dzieci do szkoły są przyprowadzane/ odbierane przez osoby zdrowe.
  6. Rodzic wyraża zgodę na codzienny pomiar temperatury przez opiekuna. Gdy temperatura przekracza 37 stopni Celsjusza, osoba nie jest wpuszczana do szkoły, lub gdy jest już w szkole, zostaje odizolowana od grupy oraz powiadamiani są rodzice/opiekunowie.
  7. Dzieci z domów, w których obowiązuje kwarantanna lub izolacja nie mogą być przyprowadzane do placówki, rodzice są zobowiązani do poinformowania personelu szkoły o tym fakcie.
  8. Dzieci wchodzą do szkoły głównym wejściem, następnie pod opieką nauczyciela idą do szatni.
  9. Dzieci powinny posiadać własne przybory i podręczniki, by nie musiały ich pożyczać.

 

 

 

PROCEDURA  OGÓLNA  –  ZAJĘCIA  Z  DZIEĆMI  KLAS  I – III
SZKOŁY  PODSTAWOWEJ  IM.  WINCENTEGO  WITOSA  W  ŁOWCACH

 

  1. O przyjściu dziecka do szkoły decydują wyłącznie rodzice.
  2. Grupy mogą liczyć maksymalnie do 12 dzieci. W uzasadnionych przypadkach za zgodą organu prowadzącego można zwiększyć liczbę dzieci nie więcej niż o 2.
  3. Grupa dzieci przebywa cały czas w tej samej sali pod opieką tych samych opiekunów.
  4. Grupy dzieci nie mogą się stykać ze sobą.
  5. Opiekunowie zachowują dystans minimum 1,5 m od dzieci.
  6. Sale zajęć wymagają częstego wietrzenia, minimum raz w ciągu godziny.
  7. Obowiązuje zakaz przynoszenia zabawek i innych przedmiotów przez dzieci.
  8. W klasach może pozostać jedynie taki sprzęt, który można zdezynfekować.
    Pozostałe rzeczy usuwamy z pomieszczeń. Wyposażenie, które pozostaje wymaga dezynfekcji minimum po każdym ukończeniu zajęć.
  9. Rodzic wyraża zgodę na codzienny pomiar temperatury przez nauczyciela. Gdy temperatura przekracza 37 stopni Celsjusza, osoba nie jest wpuszczana do placówki, lub gdy jest już w szkole, zostaje odizolowana od grupy oraz powiadamiani są rodzice/opiekunowie.
  10. Dzieci z domów, w których obowiązuje kwarantanna lub izolacja nie mogą być przyprowadzane do placówki, rodzice są zobowiązani do poinformowania personelu szkoły o tym fakcie.
  11. Dziecko z podwyższoną temperaturą przenoszone jest do wydzielonego pomieszczenia (gabinet higienistki) oraz informowani są rodzicie/opiekunowie w celu zabrania dziecka do domu. Pracownicy oraz wszystkie osoby, które miały kontakt z w/w. dzieckiem są zobowiązani do jak najszybszego powiadomienia dyrektora placówki, który powiadamia oddział zakaźny lub Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną celem wykonania niezbędnych badań oraz testu. Osoba podlega izolacji do czasu przybycia w/w. służb.
  12. Pracownicy - opiekunowie posiadają i stosują rękawiczki oraz płyn do dezynfekcji. Mogą nosić maseczki.
  13. W toaletach znajdują się informacje na temat prawidłowego mycia rąk oraz o potrzebie częstej dezynfekcji rąk – szczególnie po wyjściu z toalety.
  14. Sposób komunikacji z rodzicami – zalecaną formą jest kontakt telefoniczny, mailowy, komunikatory internetowe. Rodzice powinni wskazać sposób szybkiego komunikowania się z nimi w razie potrzeby (numer tel. na który należy dzwonić
    w pierwszej kolejności).

 

Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni

 

  1. Przed wejściem do budynku umożliwia się korzystanie z płynu dezynfekującego do rąk oraz zamieszcza informację o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez osoby dorosłe, wchodzące do szkoły.
  2. Należy dopilnować, aby dzieci regularnie myły ręce wodą z mydłem szczególnie po przyjściu do domu, szkoły, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety.
  3. Monitorowane będą codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych - poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach, klawiatury, włączników.
  4. Przeprowadzając dezynfekcję należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
  5. Zapewnia się bieżącą dezynfekcję toalet.
  6. Przy wejściu do szkoły znajdują się informacje z numerem kontaktowym do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.

 

 

PROCEDURA  PROWADZENIA  KONSULTACJI

DLA  UCZNIÓW  W   SZKOLE  PODSTAWOWEJ  W  ŁOWCACH

 

  1. Dyrektor przygotowuje wraz z nauczycielami oraz upowszechnia wśród nauczycieli, uczniów i rodziców harmonogram konsultacji indywidualnych i grupowych.
  2. Wymiar konsultacji jest uzależniony od potrzeb uczniów, a także warunków pracy szkoły.
  3. Konsultacje mają dla uczniów charakter dobrowolny .
  4. Minimalna przestrzeń do zajęć (konsultacji grupowych) dla uczniów w sali nie może być mniejsza niż 4 m2 na 1 osobę . Należy uwzględnić zasadę 2 m dystansu społecznego pomiędzy osobami, 1,5 m odstępu pomiędzy stolikami w sali podczas konsultacji, 1 uczeń – 1 stolik.
  5. W grupie może przebywać do 12 uczniów. W uzasadnionych przypadkach, za zgodą organu prowadzącego można zwiększyć liczbę dzieci – nie więcej niż o 2.
  6. W miarę możliwości dyrektor wyznacza stałą salę na konsultacje dla tej samej grupy.
  7. Dyrektor ustala i upowszechnia zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy, uwzględniając konieczny okres kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach.
  8. Dyrektor obliguje bibliotekarza, aby wyznaczył miejsce składowania oddawanych książek oznaczone datą, w której zostały przyjęte.
  9. W miarę możliwości dyrektor ogranicza przebywanie w szkole osób z zewnątrz.
  10. Przy wejściu do szkoły wszystkie osoby wchodzące korzystają z płynu do dezynfekcji rąk.
  11. O ile jest taka potrzeba dyrektor, zaopatruje pracowników w środki ochrony osobistej,
    w tym rękawiczki, maseczki ochronne, ewentualnie przyłbice.
  12. W pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych widnieją plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk.
  13. Na konsultacje przychodzą nauczyciele, którzy są zdrowi.
  14. Zalecaną formą kontaktu z rodzicami/opiekunami ucznia jest kontakt telefoniczny, mailowy, komunikatory internetowe.
  15. Nauczyciel prowadzący konsultacje wyjaśnia uczniom, jakie zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują w szkole i dlaczego zostały wprowadzone.
  16. Uczniowie nie pożyczają sobie przyborów i podręczników.
  17. Nauczyciel wietrzy salę, w której organizuje konsultacje, co najmniej raz na godzinę.
  18. Nauczyciel ustala bezpieczną zasadę korzystania przez grupę z szatni po zakończeniu zajęć.
  19. Na konsultacje, nie przychodzą uczniowie chorzy, a także ci u których w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji. 
  20. Jeżeli uczeń umówił się na konsultacje indywidualne, a nie może przyjść, jest zobowiązany zgłosić ten fakt odpowiednio wcześniej
  21. W drodze do / ze szkoły uczeń osłania usta i nos oraz zachowuje dystans społeczny.
  22. Uczeń przed wejściem do szkoły obowiązkowo dezynfekuje ręce, a jeżeli ma przeciwskazania zdrowotne do stosowania środków do dezynfekcji, myje ręce mydłem
    i wodą.
  23. Z szatni uczniowie korzystają według zasad ustalonych przez dyrektora szkoły.
  24. Uczniowie bezwzględnie stosują zasady higieny: często myją ręce wodą z mydłem, nie podają ręki na powitanie, zachowują dystans, a także unikają dotykania oczu, nosa i ust.
  25. Podczas kichania czy kasłania - nauczyciel, uczniowie zasłaniają odpowiednio twarz.
  26. Podczas pobytu w szkole uczniowie unikają tworzenia większych skupisk, zachowują dystans przebywając na korytarzu, w toalecie, innych pomieszczeniach wspólnych na terenie szkoły.

 

 

PROCEDURA  POSTĘPOWANIA  W  SZKOLE  PODSTAWOWEJ
 IM.  WINCENTEGO  WITOSA  W  ŁOWCACH
NA  WYPADEK  PODEJRZENIA  ZACHOROWANIA

 

O sytuacji podejrzenia zachorowania można mówić, gdy występuje co najmniej jeden z ostrych objawów infekcji układu oddechowego:

  • gorączka
  • kaszel
  • duszność

 

Jeżeli nauczyciel lub inny pracownik szkoły zauważy co najmniej jeden z objawów u ucznia, postępuje w następujący sposób:

  1. Skutecznie informuje dyrektora szkoły dzwoniąc do sekretariatu.
  2. Po otrzymaniu informacji dyrektor podejmuje decyzję i informuje zainteresowane osoby.
  3. Dziecko z podejrzeniem należy odizolować do czasu przybycia odpowiednich jednostek.
  4. Wszystkie osoby mające kontakt z w/w. dzieckiem powinny zgłosić się na szczegółowe badania i test.
  5. Dyrektor zobowiązuje rodziców do poinformowania szkoły, jeżeli dziecko pozostaje w domu i wystąpił u niego co najmniej jeden z w/w objawów i/lub dziecko przebywało w ostatnim czasie w rejonie, w którym stwierdzono przypadki koronawirusa.
  6. Pracownik szkoły, który zaobserwował u siebie co najmniej jeden z w/w objawów i/lub przebywał w ostatnim czasie w rejonie, w którym stwierdzono przypadki koronawirusa informuje telefonicznie dyrektora szkoły.

 

Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u personelu szkoły

 

  1. Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
  2. Nie należy angażować w zajęcia opiekuńcze pracowników powyżej 60 roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi.
  3. Należy wyznaczyć i przygotować (m.in. wyposażone w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie lub wydzielić obszar, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych.
  4. Pracownicy/obsługa szkoły powinni zostać poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno- epidemiologiczną lub oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
  5. Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach gis.gov.pl lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/, a także obowiązujących przepisów prawa.
  6. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie odsunąć go od pracy. Należy powiadomić właściwą powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
  7. Osoby, które miały kontakt z pracownikiem powinny poddać się testowi na obecność koronawirusa.
  8. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w szkole procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
  9. Należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
  10. Zaleca się przygotowanie i umieszczenie w określonym miejscu potrzebnych numerów telefonów, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych.