W związku z  pandemią koronawirusa zrezygnowano z wielu uroczystości upamiętniających ważne wydarzenia i osoby.  Nasi uczniowie od wielu lat wraz z opiekunami Samorządu Uczniowskiego odwiedzali grób patrona szkoły - Wincentego Witosa, biorąc udział w Zaduszkach Witosowych. W tym roku stało się to niemożliwe. W związku z zaistniałą sytuacją chcemy przybliżyć Wam sylwetkę tego wybitnego Polaka, zwłaszcza, że 31.10.2020 r. przypada 75. rocznica  jego śmierci.

Patron naszej szkoły był wieloletnim przywódcą ruchu ludowego, orędownikiem interesów chłopskich, długoletnim wójtem Wierzchosławic. Był gorącym patriotą, kochającym i szanującym ziemię ojczystą, na której pracował przez całe życie. Człowiekiem prostym, skromnym, ale też pracowitym i wytrwałym, którego „chłopski upór” i konsekwencja doprowadziły do wysokich funkcji w państwie. Pamiętajmy jednak, że Wincenty Witos był jednym z głównych budowniczych II Rzeczypospolitej i trzykrotnym jej premierem. Nasz patron zaliczany do grona tzw. Ojców niepodległości, ludzi, którzy szczególnie przyczynili się do odrodzenia Polski po rozbiorach. Nazwisko Witosa wymieniane jest obok: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego i Wojciecha Korfantego.

Mając na uwadze powyższe przyłączyliśmy się do akcji MEN „Szkoła pamięta”, której celem jest upamiętnienie ważnych rocznic i wydarzeń historycznych oraz zwrócenie uwagi na historię małych ojczyzn oraz pamięć o lokalnych bohaterach. Ze względu na obostrzenia związane z epidemią, akcja koncentruje się przede wszystkim na działaniach wirtualnych i multimedialnych.

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami o Wincentym Witosie i obejrzenia fotogalerii z dotychczasowych Zaduszek Witosowych.

PREZENTACJA: Wincenty Witos - patron naszej szkoły

Wincenty Witos - biografia

Muzeum Wincentego Witosa

Galerie: